T491X106K050AG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491X106K050AG
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Gold (Au)
Lead Free :
Lead Free
Series :
T491
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Dissipation Factor :
6 %
Type :
Molded
Length :
7.3mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
X
Height :
4.3mm
Ripple Current :
194.4mA
JESD-609 Code :
e4
Leakage Current :
0.005mA
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
4.3mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm