T491W107M010AT
Mfr.Part #
T491W107M010AT
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
0.01mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 7 INCH
J BEND
Ripple Current :
189.6mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Surface Mount
Tan Delta :
0.08
Height :
1.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Width :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C