T491V226K020ZT
Mfr.Part #
T491V226K020ZT
Description
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917
Capacitance :
22µF
Tan Delta :
0.06
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0044mA
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
V
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
J BEND
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
20V
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
T491
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Width :
4.3mm
Ripple Current :
381mA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
T491V226K020ZT
KEMET T491V226K020ZT
22μF ±10% 700mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0044mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491V226K020ZT Overview
In this case, 381mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.0044mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
T491V226K020ZT Features
381mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0044mA in this capacitor