T491V107K010ZT7280
Mfr.Part #
T491V107K010ZT7280
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
V
Polarity :
POLARIZED
Width :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 13 INCH
Leakage Current :
0.01mA
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Length :
7.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
381mA
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
KEMET T491V107K010ZT7280
100μF ±10% 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491V107K010ZT7280 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 381mA.This resistor has a resistance of 700mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.01mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
T491V107K010ZT7280 Features
381mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor