T491V107K006AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491V107K006AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Height :
2mm
Manufacturer Size Code :
V
Depth :
4.3mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.0063mA
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
8 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Published :
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
T491
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
6V
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.08
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C