T491V106K035ZTAU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491V106K035ZTAU00
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Series :
T491
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
T491V106K035ZTAU00
KEMET T491V106K035ZTAU00
10μF ±10% 1Ohm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491V106K035ZTAU00 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1Ohm, also referred to as internal resistance.