T491U336K016AT
Mfr.Part #
T491U336K016AT
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2312
Stock
48
In Stock :
48
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2312
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Published :
2013
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Dissipation Factor :
12 %
Series :
T491
Termination :
SMD/SMT
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
0.001 %
Dielectric Material :
Tantalum
Leakage Current :
0.0053mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
33μF
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.06
Height :
1.5mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
12 Weeks
Manufacturer Size Code :
U
Operating Temperature :
-55°C~125°C