T491U107M004ZT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491U107M004ZT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 2312
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Series :
T491
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Voltage - Rated :
4V
Manufacturer Size Code :
U
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
202mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
100μF
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
6mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Width :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.004mA
Datasheets
T491U107M004ZT
KEMET T491U107M004ZT
100μF ±20% 1.8Ohm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED 0.004mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491U107M004ZT Overview
Set the capacitor's ripple current to 202mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.8Ohm @ 100kHz in this case.This capacitor leaks 0.004mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T491U107M004ZT Features
202mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor