T491S475M006AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491S475M006AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Terminal Shape :
J BEND
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
6 %
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.0005mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
T491
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated DC :
6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Manufacturer Size Code :
S
Termination :
SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm