T491D685M035ZTAU007280
Mfr.Part #
T491D685M035ZTAU007280
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
Capacitance :
6.8μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
1 (Unlimited)
KEMET T491D685M035ZTAU007280
6.8μF ±20% 1.2Ohm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D685M035ZTAU007280 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.2Ohm, also referred to as internal resistance.