T491D685M035ZT2478
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491D685M035ZT2478
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
6.8μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
T491
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
35V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Datasheets
T491D685M035ZT2478
KEMET T491D685M035ZT2478
6.8μF ±20% 1.2Ohm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D685M035ZT2478 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.2Ohm.