T491D476M016ZTZ120
Mfr.Part #
T491D476M016ZTZ120
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
T491D476M016ZTZ120
KEMET T491D476M016ZTZ120
47μF ±20% 800mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D476M016ZTZ120 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 800mOhm in this case.