T491D476M016ZTAC00
Mfr.Part #
T491D476M016ZTAC00
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
T491
Datasheets
T491D476M016ZTAC00
KEMET T491D476M016ZTAC00
47μF ±20% 800mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D476M016ZTAC00 Overview
This resistor has a resistance of 800mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.