T491D476M016AT7280
Mfr.Part #
T491D476M016AT7280
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Polar
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
6 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
T491
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Published :
Depth :
4.3mm
Height :
3.1mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Length :
7.3mm
Ripple Current :
390mA
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.0075mA
Capacitance :
47μF