T491D476K010ZTZV11
Mfr.Part #
T491D476K010ZTZV11
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 2917
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Manufacturer Size Code :
D
Datasheets
T491D476K010ZTZV11
KEMET T491D476K010ZTZV11
47μF ±10% 800mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D476K010ZTZV11 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 800mOhm.