T491D475K035AS-F
Mfr.Part #
T491D475K035AS-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Voltage - Rated :
35V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Dissipation Factor :
6 %
Mount :
T491
Width :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
670.01263mg
Height :
3.1mm
Length :
7.3mm
Leakage Current :
1.7μA
Capacitance :
4.7μF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Published :
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Size Code :
D
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.06
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
Molded
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
T491D475K035AS-F
Cornell Dubilier Electronics T491D475K035AS-F
4.7μF ±10% 2-Termination 1.7μA Bulk 2917 (7343 Metric)
T491D475K035AS-F Overview
T491D475K035AS-F Features
a leakage current of 1.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %