T491D337M010ZTAU007027
Mfr.Part #
T491D337M010ZTAU007027
Description
CAP TANT 330UF 20% 10V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
KEMET T491D337M010ZTAU007027
330μF ±20% 500mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D337M010ZTAU007027 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 500mOhm, also referred to as internal resistance.