T491D336M016ZTZQ01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491D336M016ZTZQ01
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
33μF
Mounting Type :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Series :
T491
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Datasheets
T491D336M016ZTZQ01
KEMET T491D336M016ZTZQ01
33μF ±20% 800mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)