T491D227K016ZTAU00
Mfr.Part #
T491D227K016ZTAU00
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±10%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T491D227K016ZTAU00
KEMET T491D227K016ZTAU00
220μF ±10% 900mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D227K016ZTAU00 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 900mOhm.