T491D226K035ZTPB01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491D226K035ZTPB01
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Capacitance :
22µF
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
35V
Series :
T491
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Datasheets
T491D226K035ZTPB01
KEMET T491D226K035ZTPB01
22μF ±10% 700mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D226K035ZTPB01 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 700mOhm as their resistance.