T491D157M016ZTAU00
Mfr.Part #
T491D157M016ZTAU00
Description
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
T491D157M016ZTAU00
KEMET T491D157M016ZTAU00
150μF ±20% 700mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D157M016ZTAU00 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 700mOhm, also referred to as internal resistance.