T491D157K016AT2478
Mfr.Part #
T491D157K016AT2478
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
150µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C