T491D157K016AT
Mfr.Part #
T491D157K016AT
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Lead Pitch :
3.6mm
Type :
Molded
Case Code (Imperial) :
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
D
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tan Delta :
0.1
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
150µF
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
10 %
Factory Lead Time :
12 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Height :
2.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
24μA
Depth :
4.3mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
T491D157K016AT
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T491D157K016AT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:16V, T491D157K016AT pinout, T491D157K016AT datasheet PDF, T491D157K016AT amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T491D157K016AT ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.