T491D156K020AS-F
Mfr.Part #
T491D156K020AS-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP TANT 15UF 10% 20V 2917
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.06
Weight :
670.01263mg
Series :
T491
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
15μF
Voltage - Rated :
20V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
HTS Code :
Length :
7.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
D
Leakage Current :
3μA
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
3.1mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Width :
4.3mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
T491D156K020AS-F
Cornell Dubilier Electronics T491D156K020AS-F
15μF ±10% 2-Termination 3μA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D156K020AS-F Overview
T491D156K020AS-F Features
a leakage current of 3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %