T491D107K010ZTZ012
Mfr.Part #
T491D107K010ZTZ012
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T491D107K010ZTZ012
KEMET T491D107K010ZTZ012
100μF ±10% 700mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D107K010ZTZ012 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 700mOhm, also referred to as internal resistance.