T491D107K010ZTAC00
Mfr.Part #
T491D107K010ZTAC00
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Voltage - Rated :
10V
Series :
T491
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Molded
Datasheets
T491D107K010ZTAC00
KEMET T491D107K010ZTAC00
100μF ±10% 700mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491D107K010ZTAC00 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 700mOhm.