T491D106M035AT7280
Mfr.Part #
T491D106M035AT7280
Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2917
Stock
938
In Stock :
938
T491
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
7343
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
D
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
2917
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height :
2.8mm
12 Weeks
Leakage Current :
0.0035mA
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
348mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.06
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
35V