T491D106K020AT4539
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491D106K020AT4539
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
20V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
T491
Manufacturer Size Code :
D
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm