T491C476M016ZTZ320
Mfr.Part #
T491C476M016ZTZ320
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2312
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Datasheets
T491C476M016ZTZ320
KEMET T491C476M016ZTZ320
47μF ±20% 1Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C476M016ZTZ320 Overview
This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.