T491C476M010ZTZV10
Mfr.Part #
T491C476M010ZTZV10
Description
CAP TANT 47UF 20% 10V 2312
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
T491
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Capacitance :
47μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
1 (Unlimited)
Datasheets
T491C476M010ZTZV10
KEMET T491C476M010ZTZV10
47μF ±20% 1.2Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C476M010ZTZV10 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.2Ohm.