T491C476M006ZT7280
Mfr.Part #
T491C476M006ZT7280
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2312
Tantalum Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
6.3V
Width :
3.2mm
Ripple Current :
236mA
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.06
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
0.003mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Length :
6mm
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C