T491C475M035ZTZS10
Mfr.Part #
T491C475M035ZTZS10
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 2312
Voltage - Rated :
35V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
T491C475M035ZTZS10
KEMET T491C475M035ZTZS10
4.7μF ±20% 2Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C475M035ZTZS10 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2Ohm, also referred to as internal resistance.