T491C475M025ATAUTO
Mfr.Part #
T491C475M025ATAUTO
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 2312
Tantalum Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Tan Delta :
0.06
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Height :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated :
25V
Leakage Current :
0.0012mA
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive
Dissipation Factor :
6 %
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Length :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C