T491C475K035ZT
Mfr.Part #
T491C475K035ZT
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2312
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0016mA
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Tape and Reel (TR)
Length :
6mm
Case Code (Imperial) :
Series :
T491
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
202mA
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Metric) :
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
35V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±10%
1 (Unlimited)
Height :
2.8mm
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
2.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Weight :
149.997327mg
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Published :
Datasheets
T491C475K035ZT
KEMET T491C475K035ZT
4.7μF ±10% 2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C475K035ZT Overview
There is a ripple current of 202mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.0016mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T491C475K035ZT Features
202mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0016mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %