T491C475K035AS-F
Mfr.Part #
T491C475K035AS-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2312
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Polarity :
POLARIZED
Published :
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
35V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.8mm
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Series :
T491
Weight :
149.997327mg
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4.7μF
Dissipation Factor :
6 %
Tan Delta :
0.06
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Width :
3.2mm
Leakage Current :
1.7μA
Datasheets
T491C475K035AS-F
Cornell Dubilier Electronics T491C475K035AS-F
4.7μF ±10% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 1.7μA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C475K035AS-F Overview
T491C475K035AS-F Features
a leakage current of 1.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %