T491C336K016ZT7027
Mfr.Part #
T491C336K016ZT7027
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2312
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Type :
Molded
Datasheets
T491C336K016ZT7027
KEMET T491C336K016ZT7027
33μF ±10% 1.2Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C336K016ZT7027 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.2Ohm as their resistance.