T491C336K004ZT
Mfr.Part #
T491C336K004ZT
Description
CAP TANT 33UF 10% 4V 2312
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
0.0013mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Type :
Molded
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
4V
Depth :
3.2mm
Length :
6mm
Surface Mount :
yes
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.5mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Ripple Current :
222mA
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
33μF
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V