T491C335M025ZTAU00
Mfr.Part #
T491C335M025ZTAU00
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 25V 2312
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Capacitance :
3.3μF
T491
KEMET T491C335M025ZTAU00
3.3μF ±20% 2.5Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C335M025ZTAU00 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2.5Ohm as their resistance.