T491C335K035ZTZ012
Mfr.Part #
T491C335K035ZTZ012
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 35V 2312
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Capacitance :
3.3μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Series :
T491
Datasheets
T491C335K035ZTZ012
KEMET T491C335K035ZTZ012
3.3μF ±10% 2Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C335K035ZTZ012 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2Ohm in this case.