T491C226M006ZTZ012
Mfr.Part #
T491C226M006ZTZ012
Description
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 2312
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
T491C226M006ZTZ012
KEMET T491C226M006ZTZ012
22μF ±20% 1.8Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C226M006ZTZ012 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.8Ohm in this case.