T491C226K016ZT7280
Mfr.Part #
T491C226K016ZT7280
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V 2312
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Series :
T491
Width :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.0035mA
JESD-609 Code :
e3
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
J BEND
Ripple Current :
236mA
Length :
6mm
Voltage - Rated :
16V
Tan Delta :
0.06
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Capacitance :
22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
KEMET T491C226K016ZT7280
22μF ±10% 1.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C226K016ZT7280 Overview
Capacitor ripple current is set to 236mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.0.0035mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T491C226K016ZT7280 Features
236mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor