T491C226K006ZTZ012
Mfr.Part #
T491C226K006ZTZ012
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 2312
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Capacitance :
22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Voltage - Rated :
6.3V
Datasheets
T491C226K006ZTZ012
KEMET T491C226K006ZTZ012
22μF ±10% 1.8Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C226K006ZTZ012 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.8Ohm as their resistance.