T491C225M025ATAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491C225M025ATAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 25V 2312
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±20%
Width :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
C
Series :
T491
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Type :
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Length :
6mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
2.2μF
Leakage Current :
0.0006mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.06
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm