T491C225K035ZT7280
Mfr.Part #
T491C225K035ZT7280
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V 2312
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2Ohm
Series :
T491
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Manufacturer Size Code :
C
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0008mA
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Surface Mount :
yes
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
159mA
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
2.2μF