T491C156M016ZTZ012
Mfr.Part #
T491C156M016ZTZ012
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 2312
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Capacitance :
15μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
C
Datasheets
T491C156M016ZTZ012
KEMET T491C156M016ZTZ012
15μF ±20% 1.6Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C156M016ZTZ012 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.6Ohm as their resistance.