T491C156M016AT42807333
Mfr.Part #
T491C156M016AT42807333
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 2312
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Capacitance :
15μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C