T491C156M010ZT7280
Mfr.Part #
T491C156M010ZT7280
Description
CAP TANT 15UF 20% 10V 2312
Molded
Width :
3.2mm
Series :
T491
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Terminal Shape :
J BEND
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.06
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
222mA
Capacitance :
15μF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
10V
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Tape and Reel (TR)
Length :
6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Leakage Current :
0.0015mA
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
KEMET T491C156M010ZT7280
15μF ±20% 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0015mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C156M010ZT7280 Overview
It is set to 222mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 0.0015mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
T491C156M010ZT7280 Features
222mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0015mA in this capacitor