T491C107K010ZTZ330
Mfr.Part #
T491C107K010ZTZ330
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2312
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
T491C107K010ZTZ330
KEMET T491C107K010ZTZ330
100μF ±10% 1Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C107K010ZTZ330 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1Ohm in this case.