T491C107K006AT4539
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491C107K006AT4539
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
6.3V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm