T491C106M025ZT7280
Mfr.Part #
T491C106M025ZT7280
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2312
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
T491
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Length :
6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Manufacturer Size Code :
C
Terminal Shape :
J BEND
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
244mA
Leakage Current :
0.0025mA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Width :
3.2mm
Voltage - Rated :
25V
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10μF
ECCN Code :
EAR99
KEMET T491C106M025ZT7280
10μF ±20% 1.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0025mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C106M025ZT7280 Overview
Capacitor ripple current is set to 244mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.0.0025mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T491C106M025ZT7280 Features
244mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0025mA in this capacitor